Home / Linja SOS / Ç’FARË ËSHTË DHUNA NË FAMILJE?

Ç’FARË ËSHTË DHUNA NË FAMILJE?

Dhuna në familje është dhuna mes partnerëve në lidhje, kur njeri person përpjeket të kontrollojë tjetrin, me ç’rast ai i cili ushtron dhunë përdor frikësimin dhe kërcënimet apo dhunën fizike.

Dhuna në familje mund të rritet nga kërcënimet, përmes abuzimit verbal dhe emotiv, deri tek dhuna fizike që ndonjëherë mund të përfundojë me vrasje.

Cilat janë llojet e dhunës familjare?

Abuzimi fizik

  • Përdorimi i forcës fizike (shtyrje, goditje, rrahje) apo armeve me qellim kërcënimin, dënimin, dominimin, kontrollimin dhe dëmtimin e personit tjetër.

Abuzim emotiv ose verbal

  • Përdorimi i ndryshëm i strategjive mendore (fyerjet, kërcënimet, frikësimi, zemërimi, britmat);
  • Të përqeshurat, talljet,bezdisjet, tyrpërimi i partnerit në vende publike apo para të afërmëve dhe familjes;
  • Kritikat apo nënçmimet për arritjet apo synimet;
  • Pronësia, kontrolli i tepruar, kontroll joproporcional, izolimi i partnerit nga familja dhe shoqëria.

Abuzimi seksual

  • Të detyruarit me dhunë në veprime të padëshiruara apo akte degraduese, ngacmim seksual.

Abuzimi material

  • Shkatërrimi i pronës personale apo mohim i të hollave për ushqim dhe nevoja tjera.

Ndjekja

  • Ndjekja e çdo hapi të partnerit, përgjimi i telefonit apo ngacmimet përmes telefonit.

 

O SOS Linija

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

xu hướng thời trangPhunuso.vnshop giày nữgiày lười nữgiày thể thao nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời tranggiày thể thao nữ hcmphụ kiện thời trang giá rẻ