“Zašto ga ne napustiš?”, “Zašto trpiš nasilje?”, “Zašto mu se vraćaš?” neka su od čestih pitanja koja se postavljaju ženama sa iskustvom partnerskog nasilje. Postoji bezbroj razloga zašto žrtve nasilja u porodici ostaju u svojim vezama. Postoji bezbroj lica odnosa sa nasilnim partnerom kao i bezbroj načina na koji se žrtva može osjećati. Nijedna priča o zlostavljanju nije slična drugoj i ne postoji „tačan odgovor“na pitanje Zašto žrtve ostaju?!
Kako bi sa građanima i građankama razgovarali o fenomenu nasilja nad ženama, SOS Nikšić je organizovao javnu tribinu pod nazivom “Zašto žene ostaju u nasilju?”. Razlozi žrtve da ostane sa nasilnikom izuzetno su složeni i, u većini slučajeva, zasnivaju se na njenoj realnoj situaciji , npr. prijetnjama koje je drže u klopci, poput: nasilnik će ih povrijediti ili ubiti; povrijediće ih ili ubiti djecu, dobiće starateljstvo nad djecom, finansijski će uništiti svoju žrtvu, itd. Osim bezbijednosti, egzistencije i djece, među brojnim pitanjima koja muče žene su i pitanja skloništa, podrške i uvjerenja.
Ovom prilikom, skrenuli smo pažnju na to da se kao pojedinci i kao zajednica moramo usmjeriti na solidarnost, razumijevanje i podršku onima koji su u naslilju i traumi. Nikako ne smijemo odgovornost vraćati ženi i na taj način je posramiti i oslabiti.
Umjesto pitanja “zašto ostaješ”, uvijek možemo da jednostavno i ljudski kažemo da razumijemo.
Prisutni su upućeni na koji način u svojim svakodnevnim ulogama mogu pomoći ženama iz svog okruženja, za koje su u saznanju da trpe nasilje. Jedan od najznačajnijih poteza je prijavljivanje nasilja, koje je putem Nacionalne SOS linije (080 111 111) moguće 24/7, anonimno i besplatno.
Sastanak sa građanima i građankama organizovan je u sklopu projekta “Borba protiv nasilja u porodici u toku trajanja pandemije COVID 19”, koji realizuje Sigurna ženska kuća sa šest partnerskih organizacija, među kojima je i SOS telefon Nikšić.